הורים יחפים וחזקת גיל הרך

אנחנו נועלים נעליים. הרגליים שלנו לא רגילות ללכת על האדמה יחפות. חם לנו מדי לדרוך על אדמה לוהטת ודברים חדים יכולים לחתוך ולפגוע בנו.

לפני עשרות אלפי שנים ההתפתחות האבולציונית שלנו השתנתה, ובמקום אבולוציה ביוולוגית, עברנו למלא סוגים של אבולוציות אחרות, רגשיות, חברתיות , כלכליות וטכנולוגיות. במקום לפתח קשקשים על הרגליים למדנו לתפור לעצמנו נעליים

אנחנו יכולים לעשות היום המון דברים ש"הטבע לא התכוון אליהם". להחליט לא לאכול בשר, לגור באיזורים שהאקלים בהם לא מתאים לצבע העור שלנו, לקיים יחסי מין בלי להביא ילדים וגם להחליט איזה הורים אנחנו רוצים להיות.

מצד אחד – הורות היא הדבר הכי טבעי וקדמון שיש. היא זכות שיש לכל אחד מאיתנו. אבל כמו כל שאר הדברים שמאפיינים אותנו – גם ההורות עברה אבולוציה.  בחברה המודרנית, הזכות להורות והתפקיד של ההורים לא צריכה להיות קשורה לביולוגיה שלנו. ליכולת שלנו להניק או ללדת. הזכות הזו כרוכה ביכולת שלנו לאהוב ולטפח באחריות ובמסירות את הילדים שלנו. יש לא מעט הורים, גברים ונשים שנכשלים בכך. ואז יש לנו את הנורה הזו שנדלקת בראש – אולי צריך להנפיק "רישיונות" להורים?

התיאורייה שמאחורי "חזקת הגיל הרך" מתעלמת מהמציאות הזו. היא מניחה שיש מגדר אחד שמתאים יותר לגדל את הילדים מאשר המגדר השני. למעשה מגדר היא לא מילה נכונה. היא מניחה שיש מין ביולוגי אחד שיותר מתאים לגדל את הילדים מאשר המין השני.

משפטנים שתומכים בחזקת הגיל הרך נסמכים על המציאות שבה עדיין רוב האימהות הן ה"הורה העיקרי" בבית. זו הרי מציאות שכולנו רוצים לשנות. וזה כנראה מסוג השינויים שבהם "הכרה יוצרת הוויה". אנחנו יכולים להחליט שגברים ונשים שווים למרות ההבדלים הביולוגיים ביניהם. אבל אז זה מכריח אותנו לשפוט אותם לפי מדדים אחרים. נקודת הפתיחה צריכה להיות תמיד היא שהזכות והאחריות של האב והאם כלפי הילד הן זהות.

ראוי לציין שאני לא מבין גדול. אני לא משפטן ולא סוציולוג ולשמחתי גם אין לי קשר ישיר לנושא. אני מניח שישנם מקרים שבהם רווחתו של הילד, היציבות וכו' מצדיקים החלטות אחרות. אבל זה בדיוק העניין. אין כאן כללי אצבע. המסירות של ההורים, הקשר שלהם עם הילדים והחשיבות של מערכת היחסים הזו בשביל טובת הילד, בריאותו ורווחתו היא משהו שצריך להיבחן בכל פעם מחדש. גם אם הילד בן יומו.

השינוי הזה יכול לעשות משהו עצום בחברה, זה יכול להיות צעד גדול לשיוויון מגדרי גם בהרבה תחומים אחרים. זו תהיה גם הצהרה חברתית עצומה, וגם תיטיב עם אינספור ילדים שנמנע מהם אב, וכיון שכך תיטיב עם כולנו.

זה לא פחות בלתי אפשרי ממה שהיה נראה לאדם הקדמון בלתי אפשרי ללכת על החול החם, עד שהוא גילה שהוא יכול לנעול נעליים.

3 תגובות בנושא “הורים יחפים וחזקת גיל הרך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s