התמונה הגדולה

אני אתחיל מהצהרה שלא אמורה להיות קשורה – אבל כנראה שהיא מחייבת – אני מלא הערכה והוכרה לחיילי צה"ל באשר הם. אין מספיק מילים להעריך כל מי שמאמץ עד הקצה את נפשו וגופו, מסכן את עצם קיומו ומקדיש את כל משאביו להבטחת בטחונה וקיומה של המדינה. זה לא מובן מאליו גם אם זה חובה ובכלל זה כלולים גם חיילי הקומנדו הימי שמגינים על הים שלנו מפני ספינות זרות.

אני גם מבין איך התמונות ששודרו בעולם גורמות לכולנו צמרמורת – אנו מוצגים בפני כל בתור קלגסים, כאומה אכזרית, כרודפי כח אלימים ואפילו גזענים שמתשמשים באלימות כנגד קבוצות של שוחרי שלום. כל אחד מאיתנו שרואה את התמונות האלו בוודאי יודע הרי שהוא לא כזה. אנחנו גם יודעים שהלוחמים שהיו על הספינה הזו הם אינם כאלה. אפילו הנבחרים שלנו, אלו שמנווטים את המושכות, הם אולי לפעמים חסרי כישורים, אבל בוודאי לא רעים או אכזריים.

אז מה?

יש כאן תמונה גדולה יותר. אפילו לא הייתה דרך אחרת לפעול באירוע הספציפי הזה. אפילו אם זה היה בסך הכל הגנה עצמית. האירוע הזה הוא חלק קטן, תוצר, של מגמה שכולנו חלק ממנה בשנים האחרונות. אנחנו אוהבים לחשוב שהאנושיות שלנו הופכת את העימות בינינו לבין הפלסטינים לאחר. אנחנו יודעים שאנחנו אנשים טובים, בפנים, בלב. שאם רק לא "יתחילו" איתנו אז אף אחד לא ייפגע. אולי אפילו כולנו נחיה בשלום.

אבל זה לא עובד ככה. לא משנה מה היו הסיבות הישירות לעימות בין אנשי המרמרה לחיילים שלנו – התמונות הללו הם לא תמונות שהיינו יכולים להתחמק מהם. בסופו של דבר – זה מה שקורה כשאתה כובש עם אחר.
נכון ששם כנראה היו יותר מצלמות. אולי אפילו שם היה כשל הסברתי – אבל על כל אירוע כזה יש עוד עשרות שמתרחשים לאורך השנה, במהלך המדיניות שלנו "להגן על עצמנו".

אני רוצה להפנות אתכם לקטע וידיאו מסוים – קצין שמתנהג כמו שהוא מתנהג בעימות בין מתנחלים נגד מפגינים פלסטינים. גם הקצין הזה הוא לא איש רע. עבד בה"ד 1, שמע על טוהר הנשק. איש עם ערכים, בטח גם רוצה להקים משפחה ולחיות את חייו בשלום.

אבל הוא מצא את עצמו בסיטואציה בלתי אפשרית – סיטואציה שבה הוא מתרגם את הפקודות שלו ל"לשמור על יהודים, להתעמת עם ערבים". ופתאום יש לו דיסונאנס – הטוב והרע התבלבלו לו – מי פה בעצם זקוק להגנה?

הסרט נמצא כאן: (הכותרת אגב, היא סוג של הטעיה כדי לשחרר אנשים מדעות קדומות לפני שהם צופים בסרט).

גם הקצין הזה, כמו כל בן אנוש – מתחיל לצקת רציונל לתוך ההתנהגות שלו. למה זה בסדר שהוא מבריח את הפועלים מהשדה שלהם. למה זה בסדר שהמתנחלים זורקים עליהם אבנים והוא לא מגן על הקורבנות.

המוסר הוא תוצאה של הסיטואציה.

ובסופו של דבר, ככל שהסיטואציה הזו תימשך, החוסן המוסרי שלנו נפגע. אנחנו נמצא את עצמנו יותר ויותר במקומות שבהם אנו פוגעים בחפים מפשע ונסרב להאמין – זה לא אשמתנו, זה "הם התחילו" וכולי.

הייתה גם כתבה לאחרונה של גדי קושמרו, על הישראלים שקוראים למדינות העולם להחרים אותנו (אקדמית, תרבותית, כלכלית).

אני לא חושב שאנחנו צריכים לכופף לעצמנו את היד, ואני לא מאמין שזה נכון לשחק משחק כפול. מי שלא מרגיש חלק מהמדינה הזו לא חייב.

אבל אני כן חושב, שלטובת כולנו – כדאי שנוציא רגע את הראש החוצה. לא נתגונן ולא נצדיק את עצמנו, פשוט נחפש את שורש הבעיה, בלי מי צודק ומי התחיל – ונחזור לעקרונות המוסריים והיהודים שבהם אנו מאמינים. יש לנו כל זכות מוסרית לשבת בכל מקום בעולם שבו נרצה לרבות הארץ הזו. אין לנו שום זכות לרמוס אף אחד אחר בעשותנו כן.

מי שרוצה לראות עוד כמה תמונות שאולי יעזרו לנו לראות את הזווית האחרת – מוזמן להעיף מבט בדו,ח האינטראקטיבי המלא של בצלם 2009-2010 בקישור הזה:

http://www.btselem.org/Campaigns/2009_Annual_Report/Hebrew/

תודה ושלום

2 תגובות בנושא “התמונה הגדולה

 1. כמה עדין ומנוסח היטב אתה. הצלחת לומר מה שאתה רוצה בלי לעצבן את הלאומנים.
  אתה לא חושב שזה קצת עדין מידי למצב העלוב שאליו הגענו ?
  אנשים באמת חושבים שהבעיה הגדולה שלנו היא הסברה. לא הכיבוש, לא האלימות, הסברה.
  ואתה באמת חושב שאפשר לחיות פה בלי לרמוס אחרים?
  אזכיר לך מה שהימנים אוהבים להזכיר. גם בניין גילמן יושב על שייח מוניס…

  אהבתי

 2. כמה עצוב שכדי להביע עמדה פוליטית שמאלית בישראל של 2010 אתה חייב לכתוב פסקה מקדימה שלמה על כך שאתה לא טרוריסט עוכר ישראל ואוהב את חיילי צה"ל לדורותיו…מדהים לאן הגענו…צק צק צק (ציקצקי בלשוני)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s