עזר לגלגלים

אז שמעתי שבחודש הבא, במסגרת אירועי המאה לתל אביב יפו, הולכים גם לעשות הפנינג אופניים.

אני אוהב לרכב על אופניים, כשמזג האוויר נוח, אני מנסה גם להגיע עליהם לעבודה. וזה לא פשוט.

ראש העיר מתהדר ב"מאה קילומטר של שבילי אופניים שנסללו בעיר". אבל המציאות בשטח לא שמעה על זה. תראו למשל את התמונה הבאה – בדרך לעבודה שלי, ברחוב קפלן:
bike-route.JPG

כפי שאפשר לראות בתמונה, יש כאן כאילו מסלול אופניים.

אבל בתכלס, לא ממש.

מסלול האופניים שכולל את המדרכה כולה, ולא משאיר להולכי רגל מקום ללכת בו (מלבד בוץ בצד אחד, ושורת עצים בצד השני, שאי אפשר ממש לנווט ביניהם), הוא הרבה יותר מסוכן מאשר מועיל.

מה אמורים לעשות הולכי הרגל? הרי מסלול לאופניים אמור להיות מחוץ לתחום של הולכי הרגל? הם אמורים לרדת לכביש? לחצות לצד השני של קפלן הסוער דרך שישה נתיבים מהירים של מכוניות? לדדות בבוץ? או להיתקל באופניים?

ולא מדובר על איזו פינה נידחת, המקום, בסמוך לקריית הממשלה (איפה שמשרד הפנים), קניון עזריאלי, תחנת הרכבת וקריית הביטחון, מאופיין באינספור הולכים ושבים, חיילים, קשישים, צעירים, נשים עם עגלות. הכל.

אז זו רק דוגמא, ולא ממש קיצונית – לאיך שנראים שבילי האופניים בעיר הזאת. בין אם זה באבן גבירול, כשהמדרכה מחולקת בין בתי הקפה ושביל האופניים, בין אם בשדרות שגם בהן ההפרדה לא ממש נשמרת, אין רציפות ונשאר רק להתפלל שאף אחד לא יפגע.

אתם מבינים – כשהופכים מדרכה לשביל אופניים, לא רק שלא מועילים לאף אחד – אלא יוצרים סיכון וסכנה. במקום ששבילי האופניים יצמצמו את הכבישים ויבואו על חשבון מכוניות, הם מסכנים את הולכי הרגל ומסתכנים בעצמם.

יש אמנם מעט מקומות (כמו למשל ברמת אביב, או ביצחק שדה מזרחה ליגאל אלון) שאיתרתי בהם שבילי אופניים של ממש, אבל תכלס. זה לא ממש סיבה בשביל לערוך הפנינג, כמו שעורכים בשבוע הבא. אולי בגלל זה ראש העיר לא מגיע לעבודה על אופניים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s